Avots: Apollo Portāls

Policistu visatļautība, tā advokāts Ivars Kazāks dēvē situāciju, kuru 5.marta vakarā Olainē piedzīvojis viņa aizstāvamais. Viņu aizturējusi pašvaldības policija, taču veids, kādā tas noticis pēc advokāta domām ir cilvēktiesību pārkāpums. Vīrietis uz ilgāku laiku ievietots policijas transportlīdzekļa bagāžniekā. Tā vakara notikumus fiksējusi novērošanas kamera, kuras videoierakstu Kazāks nodeva arī portāla «Apollo» rīcībā.

«5. martā pulksten 20:48 Olainē, Jelgavas ielā nelikumīgi tika aizturēts transporta līdzekļa vadītājs par aizdomām, ka ir alkohola reibumā. Transporta līdzeklis tika aizturēts, nelikumīgi pārkāpjot Iekšlietu ministrijas instrukcijas punktu, kur norādīts kā ir jāaptur transporta līdzeklis,» par notikušo iesāk stāstīt Kazāks.

«Video redzams, ka tika izmantotas zilas bākugunis un pārkāpjot ceļu satiksmes noteikumus, radot bīstamu situāciju, agresīvi tiek apturēts transporta līdzekļa vadītājs. Video skaidri un gaiši redzams, ka persona bez tiesiska pamata tiek aizturēta un ievietota transporta līdzekļa bagāžniekā, kas nav paredzēta ieslodzīto vai aizturētās personas pārvietošanai, tādējādi rupji tiek pārkāptas cilvēktiesības uz atrašanos aizturēšanas brīdī,» norāda Kazāks.

Advokāts apliecina, ka pēc likuma autovadītāja apturēšana nevar notikt izmantojot zilas bākugunis, kas esot tikai brīdinošs signāls, un neparedz, ka automašīnas vadītājam būtu jāapstājas.

Advokāts norāda, ka personas aizturēšanas brīdī notikuma vietā neesot sastādīts aizturēšanas protokols: «Video redzams, ka policijas darbinieki bez tiesiska pamata pārmeklē aizturētās personas kabatas un nesastādot nekādu dokumentus par izņemto mantu sarakstu, mantas patur pie sevis.»

«Pulksten 21:52 redzams, ka Valsts policijas pārstāvju klātbūtnē minētā persona atkal bez tiesiska pamata tiek ievietota bagāžniekā 90. gadu bandītu stilā un nogādāta nezināmā virzienā, kaut gan video skaidri un gaiši redzams, ka (tur) atradās Valsts policijas transporta līdzeklis ar ceļu policistiem, kas varēja šo personu ievietot transporta līdzeklī un nogādāt policijas iecirknī,» apgalvo advokāts.

Viņš uzsver, ka bez tiesiska pamata personu uz iecirkni vest nedrīkstēja, jo administratīvā pārkāpuma protokols neesot sastādīts notikuma vietā: «Līdz ar to pamata aizturēt personu vairs nebija. Persona agresīvi neuzvedās un neradīja nekādus draudus ne sev, ne apkārtējiem. Līdz ar to uzskatu, ka tā ir policistu visatļautība, kas novedusi pie noziedzīga nodarījuma pazīmēm, kas ir jāvērtē kompetentām iestādēm.»

Portāls «Apollo» sazinājās ar Olaines novada pašvaldības policijas galveno inspektoru Jāni Rimšu, kurš pauda uzskatu, ka policijas darbinieki šajā gadījumā rīkojušies atbilstoši likumam: «Es domāju, ka jā. Īpaši tur nekam tādam nevajadzētu būt. Es pats tur uz vietas nebiju, bet ar tādām situācijām mēs esam saskārušies. It kā nekam tādam tur nevajadzētu būt. Tiesai mēs arī video esam iesnieguši.»

Vaicāts, kāpēc vīrietis ievietots transportlīdzekļa bagāžniekā, Rimša atbild: «Tas ir tāpēc, ka, piemēram, tiek gaidīta ceļu policija, viņš ir aizturēts. Lai mums nerastos kādas konflikta situācijas. Ir bijušas dažādi bēgšanas mēģinājumi. Šādos gadījumos ar dzērušiem vadītājiem visādi cirki notiek – ar atslēgu mešanām utt. Acīmredzot tāpēc darbinieki, vadoties no viņa uzvedības, ir nolēmuši aizturēt līdz ceļu policijas atbraukšanai, kam viņš arī tika atdots tālāk.»

Lūgts komentēt, kāpēc personai par nepieciešamību apstāties netika paziņots ruporā, inspektors saka: «Es to video pats sagatavoju, aiz viņa brauc ar ieslēgtām bākugunīm. Es tur neredzu, ka kāds ceļš būtu šķērsots vai kas tamlīdzīgs. Loģiski, ja mašīna apstājas, viņai piebrauc priekšā.»

Aicinot komentēt, kāpēc no vīrieša jakas kabatām izņemtas viņa personīgās mantas, Rimša norāda: «Droši vien, ka nevis izņem, bet pārbauda, kas cilvēkam ir līdzi. Ja cilvēks tiek aizturēts, tātad arī pārbauda, vai viņam (ir) piemēram, ieroči, narkotiskās vielas, naži, šprices

To, ka ziņojums par aizturēšanu netika sastādīts notikuma vietā, Rimša noraida: «Ne gluži. Tur atveda balto papīru, uz kā inspektors uzraksta šo ziņojumu ceļu policijai par aizturēšanas apstākļiem.»

Vaicāts, vai policijas darbiniekiem nav bijis, uz kā rakstīt, Rimša skaidro: «Ne jau vienmēr ir līdzi baltā lapa. Ir paskaidrojuma blankas, ir protokola blankas utt. Šajā gadījumā tika atvests baltais papīrs, uz kuru ar roku inspektors raksta ziņojumu, jo parastās situācijās ziņojums tiek sastādīts kabinetā. Šeit ir aizturēts uz vietas, uz vietas tiek nodots citai instancei, līdz ar to tas tiek rakstīts uz vietas.»

Video redzams, ka pēc ceļu policijas ierašanās vīrietim atkārtoti liek iekāpt bagāžniekā. Vaicāts, kāpēc persona pārvadāta bagāžniekā, nevis, piemēram, ievietota ceļu policistu transportlīdzeklī, Rimša norāda: «Tas ir aizturēto nodalījums mašīnā. Es uz vietas nebiju, nezinu kāda tur tā situācija, kā persona ir uzvedusies… Kad nododam ceļu policijai, mēs vadāmies pēc viņu norādījumiem, kas viņiem ir nepieciešams šinīs darbībās, vai vajag personu kaut kur nogādāt, vai vēl kaut ko.»

Kā informē advokāts Kazāks, patlaban par šo gadījumu notiek tiesvedība un 29. martā paredzēts tiesas spriedums.