informē Google – sākot ar 29.10.2018., kad Eiropas Ekonomiskajā zonā stāsies spēkā jaunie Android operētājsistēmas licencēšanas noteikumi, visām JAUNAJĀM mobilajām ierīcēm, kuras tiks laistas apritē, mobilo aplikāciju pakete Google Mobile Application Suite, kura ietver tādas ierastas mobilās aplikāciju paketes kā Google Play Store, GMail un YouTube būs par atsevišķu samaksu, kuru PĒC SAVAS IZVĒLES var arī samaksāt mobilās ierīces ražotājs.

Tas ir saistīts ar Eiropas Komisijas lēmumu uzlikt Google 4,34 miljardu EUR lielu naudas sodu sakarā ar nelikumīgiem ierobežojumiem Android ierīču ražotājiem un mobilo tīklu operatoriem, nolūkā nostiprināt savu dominējošo stāvokli attiecībā uz vispārējo meklēšanu internetā. Un dot 90 dienas laika novērst šos pārkāpumus. Protams, Google 2018. gada oktobra sākumā par šo lēmumu iesniedza apelāciju Eiropas Savienības Vispārējā tiesā.

Šajā sakarā Google nākas atjaunināt savietojamības vienošanās ar mobilo ierīču ražotājiem, kuras apraksta kā Android operētājsistēma tiek lietota viedo telefonu un planšetdatoru izstrādē.

Šeit veidojas 3 attīstības scenāriji:

  • Google partneri, kas savās gatavotajās ierīcēs izmanto Android operētājsistēmu, var gatavot arī nesavietojamas vai atzarotas (forked) viedo telefonu un planšetdatoru operētājsistēmas priekš Eiropas Ekonomiskās zonas. Piemēram, lietot Lineage OS, kas ir lietotāju privātumam draudzīgāks Android operētājsistēmas atzarojums. Kas ir saistīts ar to, ka Android operētājsistēma pati par sevi, izņemot Google mobilo aplikāciju paketi ir ar atvērto programmu tekstu primkodu.
  • Mobilo ierīču ražotāji, kas savu produkciju piegādās Eiropas Ekonomiskās zonas tirgum, PAR ATSEVIŠĶU SAMAKSU var licencēt Google Mobile Application Suite atsevišķi no Google Search aplikācijas vai Interneta pārlūka Google Chrome.
  • GGoogle piedāvās atsevišķas Google Search un Google Chrome licences priekš mobilajām ierīcēm, kas ir paredzētas Eiropas Ekonomiskās zonas tirgum.

Protams, lai arī kā vairumam cilvēku tas šķita – Google nekad nebija absolūts monopolists. Gan Google meklētājam, gan arī Google mobilo aplikāciju veikalam veidojās arī savas alternatīvas.

Šeit mēs vēlamies vērst uzmanību uz DuckDuckGo un Yandex meklētājiem priekš Android operētājsistēmas.

Kā arī uz citiem, tā saucamajiem “veikaliem” priekš Android operētājsistēmas.

Virzienā no mobilo aplikāciju ziņā pilnīgākajiem “veikaliem” uz trūcīgākajiem.

Amazon Appstore Aptoid Яндекс.Store F-Droid

Pēdējais tā saucamais Android aplikāciju “veikals” specializējās atvērtā pirmkoda Android aplikāciju izplatīšanā.

Protams – no sava saraksta mēs izlaidām tos Android mobilo aplikāciju “veikalus”, kas nepiedāvā drošo HTTPS savienojumu ar klientu.